Czy można zapobiec krótkowzroczności?

wpis10

Metoda jest prosta, a jej przyczyny nie są znane. Ciekawe wyniki badań opisuje nasza optometrystka mgr Aleksandra Starzycka-Babik.

Naukowcy od wielu lat prowadzą badania nad krótkowzrocznością. Ich głównym celem jest znalezienie przyczyny pojawienia się wady oraz metod zapobiegania lub zahamowania rozwoju krótkowzroczności. Niestety wciąż nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Prawdopodobnie przyczyna jest złożona i ma podłoże zarówno genetyczne ( występowanie wady u krewnych) jak i środowiskowe (dieta, tryb życia).

Najnowsze wyniki badań sugerują, że spędzanie wolnego czasu na zewnątrz ( w dziennym świetle) zmniejsza ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Nie do końca wiadomo co konkretnie wywołuje taki efekt. Czy patrzenie na większe odległości, czy ruch na świeżym powietrzu, czy może samo światło słoneczne, które stymuluje wydzielanie dopaminy oraz jest niezbędne do syntezy witamy D.

Porównując czas spędzany na zawnatrz i częstotliwość występowania krótkowzroczności u dzieci w różnych krajach, widać ogromne różnice. Przykładowo w Singapurze, gdzie dzieci spędzają większość czasu w domu i średnio tylko 3 godziny tygodniowo na zewnątrz, krótkowzroczność w grupie 6-7 latków występuje u 30 %. Natomiast w Sydney, gdzie dzieci spędzają ok 14 godzin tygodniowo na zewnątrz, krótkowzroczność w tej grupie wiekowej występuje zaledwie u 3%.

Drodzy rodzice. Jeżeli obawiacie rozwoju krótkowzroczności u swoich dzieci zadbajcie o to, aby część swojego wolnego czasu spędzały na zewnątrz.

Aleksandra Starzycka-Babik

Skomentuj